مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران:
۱۳۹۵/۹/۹

میزان شیوع HIV در اهداکنندگان خون نزدیک صفر است

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، گفت: میزان شیوع HIV در مراجعه‌کنندگان به مراکز اهدای خون در کشور نزدیک صفر شده است.

به گزارش اقتصاد ملی ، دکتر علی اکبر پورفتح اله به مناسبت روز جهانی «ایدز»، اظهارداشت: روز اول دسامبر مقارن با ۱۱ آذر امسال، روز جهانی ایدز است، با وجود تلاش های همه جانبه جهانی برای مهار ایدز، تقریباً همه کشورها به تناسب سطح اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با تاثیرات این بیماری نو ظهور رو به رو هستند و همچنان ویروس HIV در صدر فهرست چالش های اصلی سلامت در بسیاری از مناطق جهان قرار دارد.

امروز، در حالی که ایدز ده ها میلیون نفر را در سراسر جهان درگیر کرده و بسیاری از مراکز انتقال خون دنیا از جمله کشورهای پیشرفته را با چالش تهیه خون سالم رو برو ساخته است، جای بسی خرسندی است که به همت اهداکنندگان عزیز خون به ویژه اهداکنندگان مستمر، برنامه ریزی مدیران و تلاش ویژه پزشکان و پرسنل آزمایشگاهی و فنی سازمان "انتقال خون "شاهد کمترین نگرانی‌های مرتبط با امکان انتقال ویروس عامل بیماری ایدز از طریق خون و فرآورده های آن هستیم.

اکنون به مدد فرهنگ‌سازی اهدای خون و تلاش رسانه های گروهی و مراقبت ویژه پزشکان سازمان انتقال خون در جذب اهداکنندگان مستمر آگاه و فرهیخته در سازمان انتقال خون، میزان شیوع اچ. ای. وی در مراجعه‌کنندگان به اهدای خون نزدیک صفر شده است، این در حالی است که شیوع اچ. ای. وی در جامعه بر اساس آمار مرکز مدیریت بیماریها طی ۱۰ سال گذشته سیر صعودی داشته است.

سیر نزولی شیوع HIV در واحدهای اهدایی خون در ایران در برابر افزایش شیوع آن در جامعه بیانگر دست آورد بزرگ ملّی در زمینه سلامت خون و نزدیک شدن به خطر صفر انتقال اچ. ای. وی از طریق خون و فرآورده های آن است.

این دستاورد بزرگ حاصل تلاش مشترک اهداکنندگان خون و کارکنان شریف و زحمتکش سازمان انتقال خون است که لازم می‌دانم از این مجموعه ایثارگر و پرتلاش از طرف بیماران و نیازمندان به خون و فرآورده های خونی تشکر و قدردانی نمایم.

البته تغییر روند راه انتقال HIV به سمت انتقال از طریق جنسی زنگ هشداری برای برنامه ریزی و ساماندهی روش‌های جذب، آموزش و حفظ اهداکنندگان خون است که سازمان انتقال خون کشور، با برنامه ریزی درست و پیگیری شیوه های مناسب توانسته است در این حوزه موفق عمل کند و تلاش دارد به طور جدی برای افزایش میزان آگاهی اهداکنندگان و آموزش خودمراقبتی آنان برنامه ریزی نماید.

دستاورد بزرگ ملّی دیگر در این عرصه، این است که در سه سال گذشته بیش از دو و نیم میلیون واحد پلاسمای مازاد بر نیاز مصرف بیمارستانی کشور برای تولید قراردادی داروهای انعقادی مشتق از پلاسما به شرکت بیوتست در آلمان ارسال شده است.

براساس مقررات حاکم بر تولید داروهای مشتق از پلاسما، پلاسمای ارسالی سازمان انتقال خون، مورد آزمایش بررسی ژنوم ویروس‌های هپاتیت A، هپاتیت B، هپاتیت C، اچ آی وی نوع ۱ و ۲ و پارا ویروس نوع ۹ قرار گرفته است و از میان بیش از دو و نیم میلیون واحد پلاسمای مازاد بر نیاز مصرف بیمارستانی در ایران در طی ۳ سال، فقط دو مورد هپاتیت A ملاحظه شده که بیانگر سطح بالای رعایت بهداشت و آلودگی از طریق آب و خوراک در جامعه ایرانی است.

جای خرسندی است که در جستجوی ژنوم ویروس‌ها در بیش از دو و نیم میلیون واحد پلاسمای حاصل از خون اهداکنندگان ایرانی، هیچ موردی از هپاتیت B، اچ ای وی نوع ۱ و ۲ مشاهده نشده و تنها ۲ مورد هپاتیت C مشاهده شده و شیوع پارا ویروس نوع ۱۹ در ایران، که شیوع بالایی در جوامع دارد، هم سطح جوامع پیشرفته دنیا است.

حاصل این دستاورد، در شرایطی که پلاسمای مازاد در بسیاری از کشورهای در حال توسعه دور ریخته می شود، از یک سو تأمین بخش عمده داروهای مشتق از پلاسما با استفاده از پلاسمای ایرانی است که امنیت روانی و سلامت را در برابر اچ. ای. وی و سایر بیماری‌های نوظهور دیگری که ممکن است بوجود آیند تضمین می‌کندو از سوی دیگر نشان از به ثمر رسیدن برنامه ملی انتقال خون کشور در تامین خون و فرآورده های سالم برای هم میهنان عزیز است.

در پایان لازم به یادآوری است که سازمان انتقال خون ایران با برنامه ریزی در نظر دارد به سمت خطر صفر انتقال بیماری های قابل انتقال از طریق خون پیش رود، که این امر با همت اهداکنندگان عزیز خون، به ویژه اهداکنندگان مستمر و تلاش همکاران سازمان، دور از دسترس نخواهد بود.

 

 

 
  print
 
 

اخبار مرتبط

 

 

 
 

© 2015 تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه اقتصاد ملی نیوز می باشد.