برنامه قرارداد تجارت آزاد ایران و اوراسیا بررسی شد
۱۳۹۵/۹/۱۵
مهدی سنایی سفیر ایران در فدراسیون روسیه و دو مقام بلندپایه اوراسیایی آخرین وضعیت و پیشرفت مذاکرات توسعه همکاری های بازرگانی و امضای قرارداد تجارت آزاد بین تهران و این اتحادیه را بررسی کردند.

به گزارش اقتصاد ملی ، در این مذاکرات که روز دوشنبه در مسکو با حضور تیگران سرکیسیان رئیس هیات مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا و خانم ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت این اتحادیه برگزار شد، اهمیت ادامه مذاکرات برای همکاری های بیشتر و نزدیک تر از سوی طرفین مورد تاکید قرار گرفت.
بنا به اعلام بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران، سرکیسیان با اشاره به روند مذاکرات امضای موافقت نامه تجارت آزاد بین تهران و این اتحادیه که قرار است گزارش آن پایان سال جاری میلادی به سران کشورهای عضو ارائه شود، اظهار کرد: ایران یکی از کشورهای دارای اولویت در روابط با اتحادیه اوراسیا است.
سنایی نیز با اشاره به روابط خوب و رو به گسترش ایران و روسیه، ارمنستان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، خواستار تسریع در روند مذاکرات برای انعقاد موافقت نامه و توافق با افزایش شمار کالاهای پیشنهادی جمهوری اسلامی برای اختصاص تسهیلات و تخفیف های تعرفه ای شد.
ایران خواستار تعرفه های ویژه گمرکی برای صادرات 200 قلم کالا به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شده که تا کنون با کاهش تعرفه های ترجیحی 77 مورد شده است.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا که ژانویه سال 2015 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد با عضویت روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان 2/2 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی و 3/1 تریلیون دلار تولیدات صنعتی دارد و همچنین تجارت خارجی کشورهای عضو به خارج از اتحادیه بالغ بر 877 میلیارد دلار یعنی برابر 7/3% صادرات و 3/2% واردات کل جهان است.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا جمعیتی معادل 180 میلیون نفر را در برمی‌گیرد. ویتنام از ماه مه 2015 تفاهم نامه منطقه تجارت آزاد با این اتحادیه امضا کرده است و چین، ترکیه، تونس، هند، نیوزیلند و مغولستان نیز خواهان ایجاد چنین منطقه آزاد مشترکی هستند.

 

 
  print
 
 

اخبار مرتبط

 

 

 
 

© 2015 تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه اقتصاد ملی نیوز می باشد.